Catholic-Hierarchy DC

Father Gaspar Lischerong, S.J. †

Deceased

Apostolic Administrator of Daming [Taming]


Events

DateAgeEventTitle
1 Jan 1889BornKlerk, Hungary
29 Jun 191122.5Ordained PriestPriest of Society of Jesus
10 Jul 194758.5AppointedApostolic Administrator of Daming [Taming], China
17 Jan 197283.0DiedApostolic Administrator of Daming [Taming], China

MicroData Summary for Gaspar Lischerong:
Priest Gaspar Lischerong S.J. (born , died ) Apostolic Administrator of Daming [Taming]

  • a priest for 60.6 years

Source(s):

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013