Catholic-Hierarchy DC

Domenico Cardinal Giacobazzi

Deceased

Bishop of Nocera de’ Pagani

Cardinal-Priest of San Clemente

Cardinal-Priest of San Lorenzo in Panisperna


Events

DateAgeEventTitle
1444²BornRome
8 Nov 151167.9AppointedBishop of Nocera de’ Pagani, Italy
1 Jul 151773.5Elevated to Cardinal
6 Jul 151773.5InstalledCardinal-Priest of San Lorenzo in Panisperna
10 Jul 151773.5AppointedCardinal-Priest of San Bartolomeo all’Isola
14 Aug 151773.6ResignedBishop of Nocera de’ Pagani, Italy
20 Aug 151975.6AppointedCardinal-Priest of San Clemente
2 Dec 151975.9AppointedAdministrator of Cassano all’Jonio, Italy
23 Mar 152379.2ResignedAdministrator of Cassano all’Jonio, Italy
1524²80.0AppointedBishop of Nocera de’ Pagani, Italy
1528¹84.0DiedBishop of Nocera de’ Pagani, Italy

Note(s): ¹ Year Uncertain ; ² Month Uncertain

MicroData Summary for Domenico Giacobazzi:
Cardinal Domenico Giacobazzi Bishop of Nocera de’ Pagani

  • a cardinal for 10.5 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 1 Jul 1517
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 3, Page 156

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013