Catholic-Hierarchy DC

Father Marco Ganci

Permanent Observer to Council of Europe

Priest of Catanzaro-Squillace


Events

DateAgeEventTitle
16 May 1976 Born
16 Dec 200024.5Ordained PriestPriest of Catanzaro-Squillace, Italy
21 Sep 201943.3AppointedPermanent Observer to Council of Europe

MicroData Summary for Marco Ganci
Father Marco Ganci (born ) Permanent Observer of Council of Europe

EventPlace
Birth PlaceCatanzaro, Archdiocese of Catanzaro, Italy

Please contact the Father through the Nunciature to Council of Europe.

  • a priest for years

Source(s):
  • b: Bollettino, 21 Sep 2019
  • c1: AM, 20 Oct 2019

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2019
Code: web_b, v3.2.5, 5 Oct 2019; Data: 4 Nov 2019

Quantcast