Catholic-Hierarchy DC

Bishop Nikolaus Frier, O.S.A. †

Deceased

Auxiliary Bishop of Basel

Titular Bishop of Tripolis in Phoenicia


Events

DateEventTitle
21 Jun 1456AppointedAuxiliary Bishop of Basel, Switzerland
21 Jun 1456AppointedTitular Bishop of Tripolis in Phoenicia
4 Jan 1457Ordained BishopTitular Bishop of Tripolis in Phoenicia
17 Jul 1498DiedAuxiliary Bishop of Basel, Switzerland

MicroData Summary for Nikolaus Frier:
Bishop Nikolaus Frier O.S.A. (died ) Auxiliary Bishop of Basel

  • a bishop for 41.5 years

Source(s):
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 216, Number 17,898
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 2, Page 256

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.6, 1 Jan 2014; data: 9 Jan 2014