Catholic-Hierarchy DC

Father Thomas de la Hoz, O.P. †

Deceased

Prefect Emeritus of Formosa Island {Isola Formosa)


Events

DateAgeEventTitle
31 Dec 1879BornVelilla de Guardo, Spain
189515.0ProfessedMember of Order of Friars Preachers
26 Jul 190323.6Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
27 Jul 192141.6AppointedPrefect of Formosa Island {Isola Formosa), Taiwan
193252.0AppointedApostolic Administrator of Shikoku, Japan
Jan 194161.0ResignedPrefect of Formosa Island {Isola Formosa), Taiwan
Jan 194161.0ResignedApostolic Administrator of Shikoku, Japan
6 Jan 194969.0DiedPrefect Emeritus of Formosa Island {Isola Formosa), Taiwan

MicroData Summary for Thomas de la Hoz:
Priest Thomas de la Hoz O.P. (born , died ) Prefect Emeritus of Formosa Island {Isola Formosa)

  • a priest for 45.4 years

Source(s):
  • b: JPG

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013