Catholic-Hierarchy DC

Bishop Tommaso Bichi

Deceased

Auxiliary Bishop of Oristano

Titular Bishop of Rhesaina


Events

DateAgeEventTitle
22 May 1813BornOristano
31 Dec 183724.6Ordained PriestPriest
16 Dec 188067.6AppointedAuxiliary Bishop of Oristano, Italy
16 Dec 188067.6AppointedTitular Bishop of Rhesaina
6 Mar 188167.8Ordained BishopTitular Bishop of Rhesaina
1901¹87.6DiedAuxiliary Bishop of Oristano, Italy

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Tommaso Bichi:
Bishop Tommaso Bichi (born ) Auxiliary Bishop of Oristano

  • a priest for 63.0 years
  • a bishop for 19.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 481

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013