Catholic-Hierarchy DC

Carlo Cardinal Barberini

Deceased

Prefect of the Congregation for Propagation of the Faith

Cardinal-Priest of San Lorenzo in Lucina

Archpriest of the Basilica di San Pietro in Vaticano {Saint Peter Basilica}


Events

DateAgeEventTitle
1 Jun 1630BornRome, Italy
23 Jun 165323.1Elevated to Cardinal
18 Aug 165323.2InstalledCardinal-Deacon of San Cesareo in Palatio
30 Aug 166030.2AppointedCardinal-Deacon of Sant’Angelo in Pescheria
166736.6AppointedArchpriest of the Basilica di San Pietro in Vaticano {Saint Peter Basilica}
14 Nov 166737.5AppointedCardinal-Deacon of San Cesareo in Palatio
2 Dec 167545.5AppointedCardinal-Deacon of Santa Maria in Cosmedin
27 Sep 168353.3AppointedCardinal-Priest of Santa Maria della Pace
30 Apr 168554.9AppointedCardinal-Priest of San Lorenzo in Lucina
17 Jul 169868.1AppointedPrefect of the Congregation for Propagation of the Faith
2 Oct 170474.3DiedPrefect of the Congregation for Propagation of the Faith

MicroData Summary for Carlo Barberini:
Cardinal Carlo Barberini (born , died ) Prefect of Propagation of the Faith

  • a cardinal for 51.3 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 23 Jun 1653

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013