Catholic-Hierarchy DC

Bishop Laurenz Aidinger

Deceased

Bishop of Wiener Neustadt


Events

DateAgeEventTitle
21 Jan 1615BornErding
164226.9Ordained PriestPriest of Wien, Austria
15 Dec 166651.9AppointedBishop of Wiener Neustadt, Austria
13 Mar 166752.1Ordained BishopBishop of Wiener Neustadt, Austria
23 Jul 166954.5DiedBishop of Wiener Neustadt, Austria

MicroData Summary for Laurenz Aidinger:
Bishop Laurenz Aidinger (born , died ) Bishop of Wiener Neustadt

  • a priest for 27.5 years
  • a bishop for 2.3 years

Source(s):
  • b: Die Bischöfe der Deutschsprachigen Länder
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 4, Page 256
  • b: Les Ordinations Épiscopales, Year 1667, Number 4

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.4, 21 Mar 2015; Data: 7 Apr 2015