Catholic-Hierarchy DC

Iraq

Vacant Sees


DioceseTypeDate VacantLast BishopEvent
Aqrā {Akra} (Chaldean)Diocese25 Jul 1998Abdul-Ahad Rabban, O.A.O.C. †Died
Iraq (Melkite Greek)Patriarchal Exarchate 2004Georges El-Murr, B.C.Resigned
Mossul (Chaldean)Archeparchy15 Jan 2015Amel Shamon NonaAppointed, Archbishop (Personal Title) of Saint Thomas the Apostle of Sydney (Chaldean)
IraqNunciature17 Mar 2015Giorgio LinguaAppointed, Apostolic Nuncio to Cuba

Vacant Sees: 4

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_d, v3.1.1, 27 Jul 2015; Data: 27 Jul 2015