Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vincenzo Velardita

Deceased

Auxiliary Bishop of Piazza Armerina

Titular Bishop of Gortyna


Events

DateAgeEventTitle
27 Jun 1794³BornPiazza Armerina
6 Mar 181924.6Ordained PriestPriest
23 Jun 183439.9AppointedAuxiliary Bishop of Piazza Armerina, Italy
23 Jun 183439.9AppointedTitular Bishop of Gortyna
Jul 1834³40.0Ordained BishopTitular Bishop of Gortyna

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Vincenzo Velardita
Bishop Vincenzo Velardita (born ) Auxiliary Bishop of Piazza Armerina

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1869
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 206
  • b: Les Ordinations Épiscopales, Year 1834, Number 28

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 11 Aug 2016