Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francesco Trevisani

Deceased

Bishop of Verona


Events

DateAgeEventTitle
16 Apr 1658BornVenezia
16 Aug 168527.3Ordained DeaconDeacon
19 Aug 168527.3Ordained PriestPriest
21 Jul 171052.2AppointedBishop of Ceneda, Italy
10 Aug 171052.3Ordained BishopBishop of Ceneda, Italy
23 Jul 172567.2AppointedBishop of Verona, Italy
13 Dec 173274.6DiedBishop of Verona, Italy

MicroData Summary for Francesco Trevisani:
Bishop Francesco Trevisani (born , died ) Bishop of Verona

  • a priest for 47.3 years
  • a bishop for 22.3 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 5, Page 153, and Page 411
  • b: Les Ordinations Épiscopales, Year 1710, Number 24

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.7, 19 Jun 2015; Data: 29 Jun 2015