Catholic-Hierarchy DC

Father Pierre-Antoine Tabeau

Deceased

Former Auxiliary Bishop-Elect of Québec


Events

DateAgeEventTitle
11 Oct 1782BornMontréal
14 Oct 180422.0Ordained DeaconDeacon of Québec, Canada
13 Oct 180523.0Ordained PriestPriest of Québec, Canada
3 Oct 183451.9AppointedAuxiliary Bishop of Québec, Canada
3 Oct 183451.9AppointedTitular Bishop of Spiga(z) (or Pegae)
18 Dec 183452.1ResignedAuxiliary Bishop-Elect of Québec, Canada
18 Dec 183452.1ResignedTitular Bishop of Spiga(z) (or Pegae)
18 May 183552.6DiedFormer Auxiliary Bishop-Elect of Québec, Canada

MicroData Summary for Pierre-Antoine Tabeau
Father Pierre-Antoine Tabeau (born , died ) Former Auxiliary Bishop-Elect of Québec

  • a priest for 29.5 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 351
  • b: Les Ordinations Épiscopales, Year 1834

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 12 Aug 2016