Catholic-Hierarchy DC

Pietro Cardinal Stefaneschi

Deceased

Cardinal-Deacon of Sant’Angelo in Pescheria

Administrator of Nebbio


Events

DateEventTitle
12 Jun 1405AppointedCardinal-Deacon of Sant’Angelo in Pescheria
12 Jun 1405Elevated to Cardinal
2 Jul 1409AppointedCardinal-Deacon of Santi Cosma e Damiano
1410²AppointedCardinal-Deacon of Sant’Angelo in Pescheria
20 Mar 1415AppointedAdministrator of Nebbio, France
30 Oct 1417DiedCardinal-Deacon of Sant’Angelo in Pescheria

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Pietro Stefaneschi:
Cardinal Pietro Stefaneschi (died ) Cardinal-Deacon of Sant’Angelo in Pescheria

  • a cardinal for 12.4 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 12 Jun 1405

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.5, 24 Dec 2013; data: 29 Dec 2013