Catholic-Hierarchy DC

Giovanni Battista Cardinal Quarantotti

Deceased

Prefect of the Congregation for Propagation of the Faith

Cardinal-Priest of Santa Maria in Ara Coeli


Events

DateAgeEventTitle
27 Sep 1733BornRome, Italy
8 Mar 181682.4Elevated to CardinalIn Pectore
22 Jul 181682.8Elevated to Cardinal
22 Jul 181682.8AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Ara Coeli
10 May 182086.6AppointedPrefect of the Congregation for Propagation of the Faith
15 Sep 182087.0DiedPrefect of the Congregation for Propagation of the Faith

MicroData Summary for Giovanni Battista Quarantotti:
Cardinal Giovanni Battista Quarantotti (born , died ) Prefect of Propagation of the Faith

  • a cardinal for 4.5 years

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013