Catholic-Hierarchy DC

Antonio Cardinal Panciera

Deceased

Cardinal-Bishop of Frascati

Titular See: (Pseudocardinal of John XXIII)


Events

DateAgeEventTitle
1350¹BornPortogruaro, Friuli
12 Jul 139242.5AppointedBishop of Concordia (Sagittaria), Italy
27 Feb 140252.2AppointedPatriarch of Aquileia, Italy
6 Jun 141161.4AppointedCardinal-Priest of Santa Susanna
6 Jun 141161.4Elevated to Cardinal
24 Jun 141969.5AppointedAdministrator of Satriano, Italy
13 Aug 142070.6AppointedAdministrator of Frascati
23 Dec 142071.0ResignedAdministrator of Satriano, Italy
14 Mar 143181.2AppointedCardinal-Bishop of Frascati
3 Jul 143181.5DiedCardinal-Bishop of Frascati

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Antonio Panciera:
Cardinal Antonio Panciera (died ) Cardinal-Bishop of Frascati

  • a cardinal for 20.1 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 6 Jun 1411

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.5, 24 Dec 2013; data: 25 Dec 2013