Catholic-Hierarchy DC

Lorenzo Cardinal Nina

Deceased

Prefect of the Congregation of the Council

Cardinal-Priest of Santa Maria in Trastevere


Events

DateAgeEventTitle
12 May 1812Born
183522.6Ordained PriestPriest
12 Mar 187764.8Elevated to Cardinal
20 Mar 187764.8AppointedCardinal-Deacon of Sant’Angelo in Pescheria
19 Oct 187765.4AppointedPrefect of the Congregation for Studies
15 Mar 187865.8AppointedOfficial of the Roman Curia - Other
9 Aug 187866.2AppointedSecretary of State
28 Feb 187966.7AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Trastevere
16 Dec 188068.5ResignedSecretary of State
7 Nov 188169.4AppointedPrefect of the Congregation of the Council
25 Jul 188573.2DiedPrefect of the Congregation of the Council

MicroData Summary for Lorenzo Nina (VIAF: 89307560)
Lorenzo Cardinal Nina (born , died ) Prefect of Council

EventPlace
Birth PlaceRecanati, Italy
Death PlaceRoma, Diocese of Roma {Rome}, Italy

  • a priest for 50.5 years
  • a cardinal for 8.3 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 51, and Page 54
  • xsta: Le Nunziature Apostoliche (Marchi), Page 13

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast