Catholic-Hierarchy DC

Antonio Cardinal Matteucci

Deceased

Priest of the Roman Curia - Other

Cardinal-Deacon of San Giorgio in Velabro


Events

DateAgeEventTitle
15 Mar 1802BornFermo, Italy
22 Jun 186664.2Elevated to Cardinal
25 Jun 186664.2AppointedCardinal-Deacon of San Giorgio in Velabro
9 Jul 186664.3DiedPriest of the Roman Curia - Other

MicroData Summary for Antonio Matteucci:
Antonio Cardinal Matteucci (born , died ) Priest of Roman Curia - Other

  • a cardinal for -.0 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 54

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015