Catholic-Hierarchy DC

Nicoḷ Cardinal Marini

Deceased

Secretary Emeritus of the Congregation for the Oriental Churches

Cardinal-Deacon of Santa Maria in Domnica


Events

DateAgeEventTitle
20 Aug 1843BornRoma
26 Jun 186622.8Ordained PriestPriest of Roma {Rome}, Italy
4 Dec 191673.3Elevated to Cardinal
4 Dec 191673.3AppointedCardinal-Deacon of Santa Maria in Domnica
29 Nov 191774.3AppointedSecretary of the Congregation for the Oriental Churches
192278.4RetiredSecretary of the Congregation for the Oriental Churches
7 Jul 192379.9DiedSecretary Emeritus of the Congregation for the Oriental Churches

MicroData Summary for Nicoḷ Marini:
Cardinal Nicoḷ Marini (born , died ) Secretary Emeritus of Oriental Churches

  • a priest for 57.0 years
  • a cardinal for 6.6 years

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013