Catholic-Hierarchy DC

Francisco Cardinal Lloris y de Borja

Deceased

Archbishop of Trani

Cardinal-Deacon of Santa Maria Nuova

Titular Patriarch of Constantinople

Bishop of Elne

Administrator of Terni


Events

DateAgeEventTitle
1470BornValencia
19 Mar 149828.2AppointedBishop of Terni, Italy
17 Apr 149929.2ResignedBishop of Terni, Italy
6 Sep 149929.6AppointedBishop of Elne, France
Feb 150333.0AppointedAdministrator of Valence and Die, France
31 May 150333.4Elevated to Cardinal
12 Jun 150333.4InstalledCardinal-Deacon of Santa Sabina
9 Aug 150333.6AppointedArchbishop of Trani, Italy
9 Aug 150333.6AppointedTitular Patriarch of Constantinople
4 Dec 150434.9AppointedAdministrator of Terni, Italy
13 Feb 150535.1ResignedAdministrator of Valence and Die, France
17 Dec 150535.9AppointedCardinal-Deacon of Santa Maria Nuova
22 Jul 150636.5DiedArchbishop of Trani, Italy

MicroData Summary for Francisco Lloris y de Borja:
Francisco Cardinal Lloris y de Borja (died ) Archbishop of Trani

  • a cardinal for 3.1 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 31 May 1503
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 3, Page 213, and Page 177

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015