Catholic-Hierarchy DC

Vincenzo Cardinal Lapuma

Deceased

Prefect of the Congregation of the Affairs of Religious

Cardinal-Deacon of Santi Cosma e Damiano


Events

DateAgeEventTitle
22 Jan 1874BornPalermo
13 Sep 189622.6Ordained PriestPriest of Roma {Rome}, Italy
7 Apr 192551.2AppointedSecretary of the Congregation of the Affairs of Religious
16 Dec 193561.9Elevated to Cardinal
16 Dec 193561.9AppointedCardinal-Deacon of Santi Cosma e Damiano
31 Dec 193561.9AppointedPrefect of the Congregation of the Affairs of Religious
4 Nov 194369.8DiedPrefect of the Congregation of the Affairs of Religious

MicroData Summary for Vincenzo Lapuma:
Cardinal Vincenzo Lapuma (born , died ) Prefect of Affairs of Religious

  • a priest for 47.1 years
  • a cardinal for 7.9 years

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013