Catholic-Hierarchy DC

Francesco Cardinal Lando

Deceased

Cardinal-Bishop of Sabina


Events

DateEventTitle
1408²AppointedPatriarch of Grado, Italy
22 Aug 1409AppointedTitular Patriarch of Constantinople
6 Jun 1411Elevated to Cardinal
6 Jun 1411AppointedCardinal-Priest of Santa Croce in Gerusalemme
Jul 1412²ResignedTitular Patriarch of Constantinople
23 Dec 1424AppointedCardinal-Bishop of Sabina
26 Dec 1427DiedCardinal-Bishop of Sabina

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Francesco Lando:
Cardinal Francesco Lando (died ) Cardinal-Bishop of Sabina

  • a cardinal for 16.6 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 6 Jun 1411

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.5, 24 Dec 2013; data: 29 Dec 2013