Catholic-Hierarchy DC

Father Jan Ignacy Korytkowski

Deceased

Auxiliary Bishop-Elect of Gniezno e Poznań

Titular Bishop of Hermopolis Maior


Events

DateAgeEventTitle
31 Dec 1824BornGniezno
10 Aug 185126.6Ordained PriestPriest of Gniezno e Poznań, Poland
27 Apr 188863.3AppointedAuxiliary Bishop of Gniezno e Poznań, Poland
27 Apr 188863.3AppointedTitular Bishop of Hermopolis Maior
14 May 188863.4DiedAuxiliary Bishop-Elect of Gniezno e Poznań, Poland

MicroData Summary for Jan Ignacy Korytkowski:
Priest Jan Ignacy Korytkowski (born , died ) Auxiliary Bishop-Elect of Gniezno e Poznań

  • a priest for 36.8 years

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013