Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Jean Karroum

Deceased

Archbishop of Hassaké-Nisibi (Syrian)


Events

DateAgeEventTitle
14 Nov 1910BornMardine
4 Feb 193423.2Ordained PriestPriest
21 Feb 195948.3AppointedBishop of Hassaké (Syrian), Syria
19 Mar 195948.3Ordained BishopBishop of Hassaké (Syrian), Syria
3 Dec 196555.1AppointedArchbishop of Hassaké-Nisibi (Syrian), Syria
22 Mar 196756.4DiedArchbishop of Hassaké-Nisibi (Syrian), Syria

MicroData Summary for Jean Karroum:
Archbishop Jean Karroum (born , died ) Archbishop of Hassaké-Nisibi

  • a priest for 33.1 years
  • a bishop for 8.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/ob/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1959, Number 18

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013