Catholic-Hierarchy DC

Father André Jandard, C.M. †

Deceased

Priest of Congregation of the Mission

Apostolic Administrator of Honan {Ho-Nan}

Titular See: (refused)


Events

DateAgeEventTitle
21 Mar 1809BornArdillats, France
20 May 183728.1Ordained PriestPriest
13 Nov 184334.6ProfessedPriest of Congregation of the Mission
27 Aug 185041.4AppointedVicar Apostolic of Kiam-Si {Kiangsi}, China
27 Aug 185041.4AppointedTitular Bishop of Hadrianopolis in Honoriade
1865²55.7AppointedApostolic Administrator of Honan {Ho-Nan}, China
15 Nov 186758.6DiedPriest of Congregation of the Mission

Note(s): ² Month Uncertain ; ⁸ Did Not Take Effect

MicroData Summary for André Jandard
Father André Jandard C.M. (born , died ) Priest of Congregation of the Mission

  • a priest for 30.4 years

Source(s):
  • b: Les Ordinations Épiscopales, Year 1850

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 17 Dec 2016