Catholic-Hierarchy DC

Giovanni Battista Cardinal Ferrari

Deceased

Archbishop of Capua

Cardinal-Priest of San Crisogono


Events

DateAgeEventTitle
1450BornModena
11 Sep 149545.7AppointedBishop of Modena, Italy
28 Sep 150050.7Elevated to Cardinal
5 Oct 150050.8InstalledCardinal-Priest of San Crisogono
9 Aug 150151.6AppointedArchbishop of Capua, Italy
20 Jul 150252.6DiedArchbishop of Capua, Italy

MicroData Summary for Giovanni Battista Ferrari:
Cardinal Giovanni Battista Ferrari (died ) Archbishop of Capua

  • a cardinal for 1.8 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 28 Sep 1500
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 2, Page 198

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013