Catholic-Hierarchy DC

Father Simplicien Duboize, SS.CC. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Sandwich Islands, Hawaii

Titular See: (Vincent Férrier)


Events

DateAgeEventTitle
31 Jan 1800BornVannes, France
1838²37.9ProfessedMember of Congregation of the Sacred Hearts of Jesus and Mary
18 Jul 184444.4AppointedVicar Apostolic of Sandwich Islands, Hawaii, USA
18 Jul 184444.4AppointedTitular Bishop of Arathia
30 Aug 184646.5ResignedVicar Apostolic of Sandwich Islands, Hawaii, USA
30 Aug 184646.5ResignedTitular Bishop of Arathia
185251.9DiedVicar Apostolic Emeritus of Sandwich Islands, Hawaii, USA

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Simplicien Duboize
Father Simplicien Duboize SS.CC. (born , died 1852) Vicar Apostolic Emeritus of Sandwich Islands

Source(s):
  • b: CB, 9 Mar 2016

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.3, 5 Feb 2016; Data: 9 Mar 2016