Catholic-Hierarchy DC

Giovanni Cardinal Dominici, O.P. †

Deceased

Administrator of Bova

Cardinal-Priest of San Sisto


Events

DateAgeEventTitle
1356¹BornFlorence
1372²16.0ProfessedMember of Order of Friars Preachers
1380²24.0Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
26 Mar 140852.2AppointedArchbishop of Dubrovnik (Ragusa), Croatia
9 May 140852.4Elevated to Cardinal
9 May 140852.4AppointedCardinal-Priest of San Sisto
1409¹53.0ResignedArchbishop of Dubrovnik (Ragusa), Croatia
16 May 141054.4AppointedAdministrator of Tropea, Italy
17 Sep 141054.7ResignedAdministrator of Tropea, Italy
2 Mar 141256.2AppointedAdministrator of Melfi, Italy
21 Apr 141256.3AppointedAdministrator of Bova, Italy
10 Jun 141963.4DiedAdministrator of Bova, Italy
May 1622³Beatified

Note(s): ¹ Year Uncertain ; ² Month Uncertain ; ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Giovanni Dominici:
Cardinal Giovanni Dominici O.P. (died ) Administrator of Bova

  • a priest for 39.4 years
  • a cardinal for 11.1 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 9 May 1408

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.5, 24 Dec 2013; data: 29 Dec 2013