Catholic-Hierarchy DC

Francesco Salesio Cardinal Della Volpe

Deceased

Chamberlain (Camerlengo) of the Apostolic Chamber

Cardinal-Deacon of Santa Maria in Aquiro

Titular See: (Economy of the S.C. of Propaganda Fide)


Events

DateAgeEventTitle
24 Dec 1844BornRavenna, Italy
21 Dec 186722.9Ordained PriestPriest of Roma {Rome}, Italy
1882²37.0AppointedSecretary of the Congregation for Indulgences and Relics
31 Dec 189147.0AppointedPrefect of the Apostolic Chamber
19 Jun 189954.4Elevated to CardinalIn Pectore
15 Apr 190156.3Elevated to Cardinal
18 Apr 190156.3AppointedCardinal-Deacon of Santa Maria in Aquiro
23 Jul 190358.5AppointedPrefect of the Roman Curia - Other
26 Oct 190863.8AppointedPrefect of the Vatican Secret Archives
26 Jan 191166.0AppointedPrefect of the Congregation of the Index
25 May 191469.4AppointedChamberlain (Camerlengo) of the Apostolic Chamber
5 Nov 191671.8DiedChamberlain (Camerlengo) of the Apostolic Chamber

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Francesco Salesio Della Volpe:
Francesco Salesio Cardinal Della Volpe (born , died ) Chamberlain (Camerlengo) of Apostolic Chamber

  • a priest for 48.8 years
  • a cardinal for 17.3 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 54
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 19 Jun 1899

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v3.0.1, 18 Dec 2014; Data: 18 Dec 2014