Catholic-Hierarchy DC

Louis Cardinal de Bar

Deceased

Cardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina

Administrator of Verdun


Events

DateAgeEventTitle
1370¹BornFrance
2 Apr 139525.3AppointedBishop of Langres, France
21 Dec 139728.0Elevated to Cardinal
21 Dec 139728.0AppointedCardinal-Deacon of Sant’Agata de’ Goti
29 Jun 140939.5Ordained PriestPriest
2 Jul 140939.5AppointedCardinal-Priest of Santi XII Apostoli
22 Sep 141242.7AppointedCardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina
1413²43.0ResignedBishop of Langres, France
20 Sep 141343.7AppointedAdministrator of Chalons-sur-Marne, France
10 Jan 142050.0AppointedAdministrator of Verdun, France
3 Mar 142353.2AppointedAdministrator of Poitiers, France
14 Feb 142454.1ResignedAdministrator of Poitiers, France
14 Feb 142454.1AppointedAdministrator of Verdun, France
23 Jun 143060.5DiedCardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina

Note(s): ¹ Year Uncertain ; ² Month Uncertain

MicroData Summary for Louis de Bar:
Cardinal Louis de Bar (died ) Cardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina

  • a priest for 21.0 years
  • a cardinal for 32.5 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 21 Dec 1397

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.5, 24 Dec 2013; data: 29 Dec 2013