Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giuseppe Crispi

Deceased

Titular Bishop of Lampsacus


Events

DateAgeEventTitle
30 Jul 1781BornPalazzo Adriano
26 May 180826.8Ordained PriestPriest
14 Apr 183654.7SelectedTitular Bishop of Lampsacus
11 Jul 183654.9ConfirmedTitular Bishop of Lampsacus
10 Sep 185978.1DiedTitular Bishop of Lampsacus

MicroData Summary for Giuseppe Crispi:
Bishop Giuseppe Crispi (born , died ) Titular Bishop of Lampsacus

  • a priest for 51.3 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 230
  • ab: Le Petit Episcopologe, Issue 105, Additions/Corrections (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013