Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giovanni Vincenzo Castelli, O.P. †

Deceased

Bishop of Urbania e Sant’Angelo in Vado


Events

DateAgeEventTitle
14 Apr 1661³BornChios
15 Apr 170948.0AppointedArchbishop of Nachitschewan (Naxivan, Nakhtchevan, Nakhchivan), Armenia
4 May 170948.0ResignedArchbishop-Elect of Nachitschewan (Naxivan, Nakhtchevan, Nakhchivan), Armenia
19 Jun 170948.1AppointedTitular Archbishop of Marcianopolis
21 Mar 171452.9AppointedArchbishop (Personal Title) of Urbania e Sant’Angelo in Vado, Italy
Sep 1736³75.3DiedBishop of Urbania e Sant’Angelo in Vado, Italy

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Giovanni Vincenzo Castelli:
Archbishop Giovanni Vincenzo Castelli O.P. (born , died Sep 1736) Bishop of Urbania e Sant’Angelo in Vado

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 5, Page 86, and Page 255
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 5, Page 282
  • b: Les Ordinations Épiscopales, Year 1709, Number 28

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.7, 19 Jun 2015; Data: 29 Jun 2015