Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Abraham Candil

Deceased

Archbishop of Mardin (Armenian)


Events

DateEventTitle
5 Dec 1817AppointedCoadjutor Bishop of Mardin (Armenian), Iraq
5 Dec 1817AppointedTitular Bishop of Doliche
2 Jul 1820Ordained BishopTitular Bishop of Doliche
27 Nov 1836SucceededArchbishop of Mardin (Armenian), Iraq
28 Jan 1838DiedArchbishop of Mardin (Armenian), Iraq

MicroData Summary for Abraham Candil
Archbishop Abraham Candil (died ) Archbishop of Mardin

  • a bishop for 17.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 178, and Page 252
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1820, Number 29

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 21 May 2016