Catholic-Hierarchy DC

Father Ewen (Hugh) Cameron

Deceased

Coadjutor Bishop Emeritus of Argyll and The Isles, Scotland, Great Britain


Events

DateAgeEventTitle
20 Apr 1876Born
29 Jun 190024.1Ordained PriestPriest of Argyll and The Isles, Scotland, Great Britain
13 Nov 191741.5AppointedCoadjutor Bishop of Argyll and The Isles, Scotland, Great Britain
13 Nov 191741.5AppointedTitular Bishop of Usula
20 Nov 191741.5ResignedCoadjutor Bishop of Argyll and The Isles, Scotland, Great Britain
20 Nov 191741.5ResignedTitular Bishop of Usula
8 Mar 193154.8DiedCoadjutor Bishop Emeritus of Argyll and The Isles, Scotland, Great Britain

Note(s): ⁸ Did Not Take Effect

MicroData Summary for Ewen (Hugh) Cameron
Father Ewen (Hugh) Cameron (born , died ) Coadjutor Bishop Emeritus of Argyll and The Isles

EventPlace
Birth PlaceInveroy, Roy Bridge, Inverness-shire, Vicariate Apostolic of Northern District, Scotland
Ordained PriestSt. Columba, Cathedral, Oban, Argyll, Diocese of Argyll and The Isles, Scotland
Death PlaceScots, College, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Buried Place (Original)Campo Verano, Cemetery, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy

  • a priest for 30.6 years

Source(s):
  • b: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1917
  • loc: CL, 27 Mar 2018
  • d/loc: CL, 8 Apr 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast