Catholic-Hierarchy DC

Bishop Thaddaeus Josephus Bukaty

Deceased

Titular Bishop of Thespiae


Events

DateAgeEventTitle
5 Aug 1740BornKomaryszki
24 Aug 176525.0Ordained PriestPriest
24 Jul 178645.9AppointedTitular Bishop of Thespiae
179655.4DiedTitular Bishop of Thespiae

MicroData Summary for Thaddaeus Josephus Bukaty:
Bishop Thaddaeus Josephus Bukaty (born ) Titular Bishop of Thespiae

  • a priest for 30.3 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 6, Page 403, and Page 454

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015