Catholic-Hierarchy DC

Father Joseph Arregui y Yparaguirre, O.P. †

Deceased

Prefect Emeritus of Kaohsiung


Events

DateAgeEventTitle
3 Sep 1903BornBerastegui
27 Jul 192824.9Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
5 Mar 194844.5AppointedPrefect of Formosa Island {Isola Formosa), Taiwan
21 Mar 196157.5ResignedPrefect of Kaohsiung, Taiwan
5 Aug 197975.9DiedPrefect Emeritus of Kaohsiung, Taiwan

MicroData Summary for Joseph Arregui y Yparaguirre:
Priest Joseph Arregui y Yparaguirre O.P. (born , died ) Prefect Emeritus of Kaohsiung

  • a priest for 51.0 years

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1951

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013