Catholic-Hierarchy DC

Father Anton Agreiter, M.H.M. †

Deceased

Prefect Emeritus of Falkland Islands o Malvinas


Events

DateAgeEventTitle
18 Mar 1934BornSant'Andrea in Monte, Italy
13 Jul 195824.3Ordained PriestPriest of St. Joseph’s Missionary Society of Mill Hill
1 Oct 198652.5AppointedPrefect of Falkland Islands o Malvinas, Falkland Islands (Malvinas)
1 Oct 198652.5AppointedSuperior of Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
9 Aug 200268.4ResignedPrefect of Falkland Islands o Malvinas, Falkland Islands (Malvinas)
9 Aug 200268.4ResignedSuperior of Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
15 Oct 200369.6DiedPrefect Emeritus of Falkland Islands o Malvinas, Falkland Islands (Malvinas)

MicroData Summary for Anton Agreiter:
Priest Anton Agreiter M.H.M. (born , died ) Prefect Emeritus of Falkland Islands o Malvinas

  • a priest for 45.3 years

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013