Catholic-Hierarchy DC

Bishop Fridericus von Pfutschner

Deceased

Auxiliary Bishop of Győr (Raab)

Titular Bishop of Dragobitia (Drago)


Events

DateAgeEventTitle
3 Jul 1705BornHerbipolen
3 Jul 173025.0Ordained PriestPriest
15 Dec 175550.4AppointedAuxiliary Bishop of Győr (Raab), Hungary
15 Dec 175550.4AppointedTitular Bishop of Dragobitia (Drago)
25 Feb 175650.6Ordained BishopTitular Bishop of Dragobitia (Drago)
176963.5DiedAuxiliary Bishop of Győr (Raab), Hungary

MicroData Summary for Fridericus von Pfutschner:
Bishop Fridericus von Pfutschner (born ) Auxiliary Bishop of Győr (Raab)

  • a priest for 38.5 years
  • a bishop for 12.9 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013