Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giambattista Ventriglia

Deceased

Bishop of Caserta


Events

DateAgeEventTitle
1610¹BornCurti
12 Jan 163121.0Ordained PriestPriest
20 Sep 166050.7AppointedBishop of Caserta, Italy
23 Dec 166253.0DiedBishop of Caserta, Italy

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Giambattista Ventriglia:
Bishop Giambattista Ventriglia (died ) Bishop of Caserta

  • a priest for 31.9 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 4, Page 138

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013