Catholic-Hierarchy DC

Bishop André Teixeira Palha

Deceased

Bishop of Faro {Algarve}


Events

DateAgeEventTitle
Nov 1728BornBeja
15 Mar 175526.4Ordained PriestPriest
16 Dec 178254.1AppointedCoadjutor Bishop of Faro {Algarve}, Portugal
16 Dec 178254.1AppointedTitular Bishop of Tricale
5 Dec 178355.1SucceededBishop of Faro {Algarve}, Portugal
18 Nov 178658.0DiedBishop of Faro {Algarve}, Portugal

MicroData Summary for André Teixeira Palha:
Bishop André Teixeira Palha (died ) Bishop of Faro {Algarve}

  • a priest for 31.7 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013