Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giorgio Teodori

Deceased

Bishop of Sapė


Events

DateAgeEventTitle
Mar 1652BornLumeci
10 Nov 167523.7Ordained PriestPriest
12 Nov 168533.7AppointedBishop of Sapė, Albania
Jul 170654.3DiedBishop of Sapė, Albania

MicroData Summary for Giorgio Teodori:
Bishop Giorgio Teodori Bishop of Sapė

  • a priest for 30.6 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 5, Page 344

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013