Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Théodore Jean Nersciabuh

Deceased

Archbishop Emeritus of Foreign Archdiocese

Note/Previous Titular See: (Tarso ed Adana) (left the Church)


Events

DateAgeEventTitle
7 Feb 1843BornGapan-Maden
7 Apr 186825.2Ordained BishopArchbishop
10 Jul 187027.4ResignedArchbishop
10 Jul 187027.4Converted

MicroData Summary for Théodore Jean Nersciabuh:
Archbishop Théodore Jean Nersciabuh (born ) Archbishop Emeritus of Foreign Archdiocese

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 189, Number 15,397

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013