Catholic-Hierarchy DC

Angelo Cardinal Jacobini

Deceased

Official of the Roman Curia - Other

Cardinal-Deacon of Sant’Eustachio


Events

DateAgeEventTitle
25 Apr 1825Born
3 Oct 187550.4AppointedSecretary of the Congregation for Extraordinary Ecclesiastical Affairs
10 Mar 187751.8ResignedSecretary of the Congregation for Extraordinary Ecclesiastical Affairs
27 Mar 188256.9Elevated to Cardinal
30 Mar 188256.9AppointedCardinal-Deacon of Sant’Eustachio
3 Mar 188660.8DiedOfficial of the Roman Curia - Other

MicroData Summary for Angelo Jacobini (VIAF: 89077901)
Angelo Cardinal Jacobini (born , died ) Official of Roman Curia - Other

EventPlace
Birth PlaceGenzano, Suburbicarian See of Albano, Italy
Death PlaceRoma, Diocese of Roma {Rome}, Italy

  • a cardinal for 3.9 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 54
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 27 Mar 1882
  • x933: Le Nunziature Apostoliche (Marchi), Page 22

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast