Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ulrich Grappler von Trappenburg

Deceased

Auxiliary Bishop of Passau

Titular Bishop of Lampsacus


Events

DateAgeEventTitle
1601BornWien
29 May 162726.4Ordained PriestPriest of Passau, Germany
23 Apr 164645.3AppointedAuxiliary Bishop of Passau, Germany
23 Apr 164645.3AppointedTitular Bishop of Lampsacus
9 Jan 165857.0DiedAuxiliary Bishop of Passau, Germany

MicroData Summary for Ulrich Grappler von Trappenburg:
Bishop Ulrich Grappler von Trappenburg (died ) Auxiliary Bishop of Passau

  • a priest for 30.6 years

Source(s):
  • b: Die Bischöfe des Heiligen Römischen Reiches

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013