Catholic-Hierarchy DC

Bishop Paul Basbous

Deceased

Bishop of Sa´da (Sidone) (Maronite)


Events

DateAgeEventTitle
1 Mar 1846BornGerapta
18 Feb 190054.0Ordained BishopBishop of Sa´da (Sidone) (Maronite), Lebanon
25 Sep 190054.6ConfirmedBishop of Sa´da (Sidone) (Maronite), Lebanon
7 Sep 191872.5DiedBishop of Sa´da (Sidone) (Maronite), Lebanon

MicroData Summary for Paul Basbous:
Bishop Paul Basbous (born , died ) Bishop of Sa´da (Sidone)

  • a bishop for 18.6 years

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1913

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013