Catholic-Hierarchy DC

Alberto Cardinal Alberti

Deceased

Bishop of Camerino

Cardinal-Deacon of Sant’Eustachio


Events

DateEventTitle
4 Mar 1437AppointedBishop of Camerino, Italy
6 Oct 1437Ordained BishopBishop of Camerino, Italy
18 Dec 1439Elevated to Cardinal
8 Jan 1440AppointedCardinal-Deacon of Sant’Eustachio
3 Aug 1445³DiedBishop of Camerino, Italy

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Alberto Alberti:
Cardinal Alberto Alberti (died ) Bishop of Camerino

  • a bishop for 7.8 years
  • a cardinal for 5.6 years

Source(s):
  • ob/c3: Le Petit Episcopologe, Issue 189, Number 15,367
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 18 Dec 1439

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013