Catholic-Hierarchy DC

Papua New Guinea

Active Bishops Near the Age Limit


BirthdateAgeNameCurrent Title
3 Feb 1938 Antonio Maria Cardinal Vegli˛President of the Pontifical Council for Pastoral Care of Migrants and Itinerant People, Roman Curia
1 Aug 1939 Bishop Francesco Sarego, S.V.D.Bishop of Goroka
30 Sep 1940 Bishop Cesare Bonivento, P.I.M.E.Bishop of Vanimo
13 Mar 1941 Archbishop Ramiro Moliner InglÚsApostolic Nuncio to Albania
1 Nov 1941 Bishop Christian Conrad Blouin, C.M.M.Bishop of Lae
6 Nov 1942 Bishop William Regis Fey, O.F.M. Cap.Bishop of Kimbe
23 Nov 1942 Archbishop Francesco Panfilo, S.D.B.Archbishop of Rabaul

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_d, v3.1.5, 5 Feb 2016; Data: 26 Apr 2016