Catholic-Hierarchy DC

France

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
Most Senior
9 May 1943 Bishop Georges-Hilaire Dupont, O.M.I.Bishop Emeritus of Pala, Chad
5 Apr 1947 Archbishop Bernardino Piñera CarvalloArchbishop Emeritus of La Serena, Chile
13 Jul 1947 Roger Marie Élie Cardinal EtchegarayVice-Dean Emeritus of the College of Cardinals, Roman Curia
29 Jun 1948 Bishop Jean Pierre Marie OrchamptBishop Emeritus of Angers
10 Oct 1948 Bishop Paul Émile Joseph BertrandBishop Emeritus of Mende
29 Jun 1950 Bishop Guy Alexis HerbulotBishop Emeritus of Evry-Corbeil-Essonnes
2 Jul 1950 Bishop Jacques Moïse Eugène NoyerBishop Emeritus of Amiens
19 May 1951 Bishop Didier-Léon MarchandBishop Emeritus of Valence (-Die-Saint-Paul-Trois-Châteaux)
29 Jun 1951 Bishop Georges Marcel Émile Nicolas Perron, O.F.M. Cap.Bishop Emeritus of Djibouti
29 Mar 1952 Bishop Jacques Marie Sébastien de Saint-BlanquatBishop Emeritus of Montauban
24 Jun 1952 Bishop Jacques Joseph Marie Despierre, Ist. del PradoBishop Emeritus of Carcassonne
30 Jun 1952 Bishop François-Marie-Christian FavreauBishop Emeritus of Nanterre
Most Junior
24 Jun 2001 Bishop Jean-Paul Vesco, O.P.Bishop of Oran, Algeria
24 Jun 2001 Bishop Bertrand Didier Marie Joseph LacombeAuxiliary Bishop of Bordeaux (-Bazas)
23 Jun 2001 Archbishop David Thomas Daniel Macaire, O.P.Archbishop of Fort-de-France (e Saint Pierre), Martinique, Antilles
2 Jul 2000 Bishop Xavier Maurice Henri Malle, Comm. l'Emm.Bishop of Gap (-Embrun)
27 Jun 1999 Bishop Dominique Marie Joseph Blanchet, Ist. del PradoBishop of Belfort-Montbéliard
22 May 1999 Bishop Pierre Olivier Tremblay, O.M.I.Auxiliary Bishop of Trois-Rivières, Québec, Canada
26 Nov 1998 Bishop Borys Andrij GudziakBishop of Saint Vladimir-Le-Grand de Paris (Ukrainian)
5 Jul 1998 Bishop Jean-Philippe Paul Nault, S.J.M.V.Bishop of Digne (-Riez-Sisteron)
28 Jun 1998 Bishop Olivier Michel Marie Schmitthaeusler, M.E.P.Vicar Apostolic of Phnom-Penh, Cambodia
27 Jun 1998 Bishop Thibault VernyAuxiliary Bishop of Paris
17 May 1998 Bishop Olivier Jacques Marie de Germay de CirfontaineBishop of Ajaccio
29 Jun 1997 Bishop Emmanuel Marie Anne Alain GobilliardAuxiliary Bishop of Lyon

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_d, v3.2.5, 14 Oct 2018; Data: 12 Nov 2018

Quantcast