Catholic-Hierarchy DC


Bishops By Age

BirthdateAgeNameCurrent Title
20 Nov 1923 Archbishop Giovanni MorettiApostolic Nuncio Emeritus to Belgium
20 Jan 1927 Archbishop Paolo GiglioApostolic Nuncio Emeritus to Egypt, Arab Republic of
12 Mar 1932 Archbishop Marco Dino Brogi, O.F.M.Official of the Secretariat of State, Roman Curia
16 Oct 1933 Bishop John Peter Mark Jabalé, O.S.B.Bishop Emeritus of Menevia, Wales, Great Britain
18 Mar 1935 Antonios Cardinal NaguibPatriarch Emeritus of Alexandria {Alessandria} (Coptic)
27 Jan 1937 Bishop Youhanna GoltaCurial Bishop of Alexandria {Alessandria} (Coptic)
17 Aug 1937 Archbishop Michael Louis Fitzgerald, M. Afr.Apostolic Nuncio Emeritus to Egypt, Arab Republic of
9 Jun 1941 Archbishop Joseph Jules ZereyProtosyncellus of Jerusalem {Gerusalemme} (Melkite Greek), Palestine
14 May 1943 Archbishop Jean-Paul Aimé GobelApostolic Nuncio Emeritus to Egypt, Arab Republic of
24 Jul 1943 Bishop François Eid, O.M.M.Bishop Emeritus of Le Caire {Cairo} (Maronite)
23 Sep 1943 Bishop Youssef Aboul-KheirBishop of Sohag (Coptic)
19 May 1945 Bishop Makarios TewfikBishop of Ismayliah (Coptic)
20 Apr 1946 Archbishop Georges Michel BakarProtosyncellus of Egypt, Sudan, and South Sudan (Melkite Greek)
1 Oct 1946 Bishop Kyrillos Kamal William Samaan, O.F.M.Bishop of Assiut {Lycopolis} (Coptic)
1 Dec 1947 Bishop Adel Zaky, O.F.M.Vicar Apostolic of Alexandria of Egypt {Alessandria di Egitto} (-Eliopoli di Egitto-Port-Said)
27 Jun 1948 Archbishop Bruno MusaròApostolic Nuncio to Egypt, Arab Republic of
12 Aug 1949 Bishop Youhannes Ezzat Zakaria BadirBishop of Luqsor {Tebe} (Coptic)
27 Mar 1950 Bishop Clément-Joseph HannoucheBishop of Le Caire {Cairo} (Syrian)
24 Apr 1951 Bishop Giuseppe Bausardo, S.D.B.Vicar Apostolic Emeritus of Alexandria of Egypt {Alessandria di Egitto} (-Eliopoli di Egitto-Port-Said)
31 May 1953 Bishop Georges ChihaneBishop of Le Caire {Cairo} (Maronite)
17 Jun 1953 Bishop Kricor-Okosdinos (Augustin) CoussaBishop of Iskanderiya {Alexandria} (Armenian)
9 Feb 1955 Bishop Antonios Aziz MinaBishop of Guizeh (Coptic)
19 Aug 1955 Patriarch Ibrahim Isaac SidrakPatriarch of Alexandria {Alessandria} (Coptic)
31 Jul 1961 Bishop Kamal Fahim Awad (Boutros) HannaBishop of Minya {Ermopoli Maggiore; Minieh} (Coptic)


Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches


About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_d, v3.1.2, 22 Aug 2015; Data: 30 Oct 2015