Catholic-Hierarchy DC

Canada

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
Most Senior
16 Jun 1944 Bishop Laurent NoëlBishop Emeritus of Trois-Rivières, Québec
16 Jun 1946 Bishop Gérard Tremblay, P.S.S.Auxiliary Bishop Emeritus of Montréal, Québec
1 May 1948 Bishop Gérard DionneBishop Emeritus of Edmundston, New Brunswick
3 Jun 1950 Bishop John Michael SherlockBishop Emeritus of London, Ontario
8 Jun 1950 Bishop Remi Joseph De RooBishop Emeritus of Victoria, British Columbia
1 Jun 1951 Bishop John Aloysius O’MaraBishop Emeritus of Saint Catharines, Ontario
7 Jun 1952 Bishop Eugène Philippe LaRocqueBishop Emeritus of Alexandria-Cornwall, Ontario
30 May 1953 Bishop Jean-Guy CoutureBishop Emeritus of Chicoutimi, Québec
29 Jun 1953 Archbishop James Hector MacDonald, C.S.C.Archbishop Emeritus of Saint John’s, Newfoundland
13 Mar 1954 Bishop Gérard-Joseph Deschamps, S.M.M.Bishop Emeritus of Bereina, Papua New Guinea
19 May 1955 Bishop Severian Stefan Yakymyshyn, O.S.B.M.Bishop Emeritus of New Westminster (Ukrainian)
20 May 1956 Archbishop Bertrand BlanchetArchbishop Emeritus of Rimouski, Québec
Most Junior
24 Apr 2004 Bishop Jon Paul Christian Hansen, C.SS.R.Bishop of Mackenzie-Fort Smith, Northwest Territories
7 Dec 2001 Bishop Thomas DowdAuxiliary Bishop of Montréal, Québec
22 May 1999 Bishop Pierre Olivier Tremblay, O.M.I.Auxiliary Bishop of Trois-Rivières, Québec
12 Jul 1998 Bishop Marián Andrej Pacák, C.SS.R.Bishop of Saints Cyril and Methodius of Toronto (Slovakian)
9 May 1998 Bishop Vincent Nguyên Manh HieuAuxiliary Bishop of Toronto, Ontario
12 Oct 1996 Bishop Christian Heribert Riesbeck, C.C.Auxiliary Bishop of Ottawa, Ontario
15 Aug 1996 Bishop Gregory John BittmanBishop of Nelson, British Columbia
5 Aug 1995 Bishop Christian Rodembourg, M.S.A.Bishop of Saint-Hyacinthe, Québec
5 Jul 1995 Bishop Frank Yohana KalabatBishop of Saint Thomas the Apostle of Detroit (Chaldean), USA
9 Jun 1995 Bishop Alain FaubertAuxiliary Bishop of Montréal, Québec
3 Jun 1995 Bishop Scott Cal McCaig, C.C.Bishop of Canada, Military
14 May 1995 Bishop Héctor Felipe VilaBishop of Whitehorse, Yukon

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_d, v3.2.5, 9 Oct 2018; Data: 9 Oct 2018

Quantcast