Catholic-Hierarchy DC

Argentina

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
Most Senior
12 Dec 1948 Bishop Miguel Esteban HesayneBishop Emeritus of Viedma
4 Sep 1949 Bishop Juan Rodolfo Laise, O.F.M. Cap.Bishop Emeritus of San Luis
3 Aug 1952 Archbishop Eduardo Vicente MirásArchbishop Emeritus of Rosario
1 Aug 1954 Bishop Pedro Luis Ronchino, S.D.B.Bishop Emeritus of Comodoro Rivadavia
8 Dec 1954 Estanislao Esteban Cardinal KarlicArchbishop Emeritus of Paraná
4 Dec 1955 Archbishop Domingo Salvador CastagnaArchbishop Emeritus of Corrientes
15 Jul 1956 Bishop Cipriano García Fernández, O.S.A.Prelate Emeritus of Cafayate
2 Dec 1956 Bishop José Lorenzo SartoriBishop Emeritus of San Roque de Presidencia Roque Sáenz Peña
6 Apr 1957 Bishop Antonio Juan Baseotto, C.SS.R.Bishop Emeritus of Argentina, Military
20 Dec 1958 Bishop Rafael Eleuterio ReyBishop Emeritus of Zárate-Campana
19 Mar 1960 Santos Cardinal Abril y CastellóArchpriest Emeritus of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}, Roman Curia
11 Jun 1960 Archbishop Mario Luis Bautista MauliónArchbishop Emeritus of Paraná
Most Junior
29 Aug 2003 Father Pedro Ramiro López, I.V.E.Superior of Tadjikistan
24 Sep 1999 Bishop Marcelo Julián MargniAuxiliary Bishop of Quilmes
14 Dec 1998 Bishop Roberto Pio ÁlvarezAuxiliary Bishop of Comodoro Rivadavia
24 Oct 1998 Bishop Gustavo Oscar CarraraAuxiliary Bishop of Buenos Aires
24 Oct 1997 Bishop Jorge Ignacio García CuervaAuxiliary Bishop of Lomas de Zamora
16 May 1997 Bishop Gabriel Antonio MestreBishop of Mar del Plata
18 May 1996 Father Carlos Alberto Novoa de Agustini, O.F.M. Cap.Former Auxiliary Bishop-Elect of Lomas de Zamora
21 Apr 1996 Bishop Dante Gustavo Braida LorenzónAuxiliary Bishop of Mendoza
15 Mar 1996 Bishop Gustavo Alejandro MontiniBishop of Santo Tomé
9 Nov 1995 Bishop Florencio Félix Paredes Cruz, C.R.L.Coadjutor Prelate of Humahuaca
25 Mar 1995 Bishop Oscar Eduardo MiñarroAuxiliary Bishop of Merlo-Moreno
26 Jun 1994 Archbishop Sviatoslav ShevchukMajor Archbishop of Kyiv-Halyč {Kiev} (Ukrainian), Ukraine

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_d, v3.2.3, 30 Aug 2018; Data: 10 Sep 2018

Quantcast